Kasmet apie birželio 22 – 24 d. stoja ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota. Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų (Kupolės) šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono Krikštytojo varduvėmis.
Ką reiškia RASA? Rasoti — žydėti, plaukti, rastis. „Man ši senoji šventė tarsi šaknys ar pamatas, ant kurio stovime. O Kristus ir jo pirmtakas šventasis Jonas Krikštytojas su savo vandens krikštu yra tarsi tos šventės pražydėjimas, kaip iš kamieno išaugęs ir pražydęs žiedas“ (Rasa Ambraziejienė). Vandens ir ugnies sąjungoje, slapties valandą pražįsta auksinis paparčio žiedas. Sakmė apie pražystantį nakties glūdumoje stebuklingą paparčio — kuris niekada nežydi — žiedą yra esminis baltų pasaulėvaizdžio mitas (gimsta nauja, dar nebūta). Istorija apie ugnies žiedu pražystantį papartį yra sakmė apie Žmogų, kuris nepasiduoda blogio grasai ir vyliui ir kuriam atsiveria, pražysta meilės slėpinys. „Mylėkime ją ir gaivinkime, kad sudrėktų mūsų širdys ir sielos tąja rasa, kad neužgestų mumyse lietuviškumo esmė, tie vasaros laužų atšvaitai, kad neužpūstų vėjai tos gležnos žvakės liepsnelės, vilties sakramento, supamo tamsių vandenų. Mūsų pareiga — sau ir kitiems ją išsaugoti, o gal ir prikelti naujam gyvenimui, naujai švariai liepsnai.“ (Algirdas Patackas)
Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Volungėlė“ yra tradicija švęsti Rasų šventę. Kai vasarovidyje stoja ilgiausios dienos ir trumpiausios naktys, vakai pasipuošia žolynais, vainikais ir pro simbolinius vartus, atkeliauja į pievą, kurioje dainomis, rateliais pagerbia Saulę, Ugnį, Rasą, Žolynus, mena mįsles, seka sakmes, prisimena „burtus“, valgo vaišes ir pan. Pagerbiami įstaigą lankantys Jonukai, suaugę varduvininkai.
Savo šventę stengiamės švęsti lauke; deriname etnokultūrines tradicijas (ritualai, laužas, vainikai, liaudies dainos, rateliai, mįslės, sakmės) ir vaikiškas pramogas (žaidimai su pasakiškais personažais Raganaite, Žolininke, burbulų pūtimas, sportinės rungtys, vaikų diskoteka ir kt.).
2022 m.
VIDURVASARIO ŠVENTĖ ,,VOLUNGĖLĖJE"
Įstaigoje visa bendruomenė pažymėjo vasaros šventę Jonines arba Rasas: pasipuošė vainikais, sveikino Jonukus, dainavo žemės, saulės, Jonų dainas ir žaidė žaidimus, plukdė vainikus ir atliko kitus vandens eksperimentus. Šventė pavyko. NUOTRAUKOS
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
2021 m.
JONINĖS KLAIPĖDOS LOPŠELYJE-DARŽELYJE „VOLUNGĖLĖ“
2021-07-26
Joninės (Raso) — viena svarbiausių Rėdos rato švenčių, kuri švenčiama nuo senų senovės iki šių dienų. Joninių šventimas glaudžiai susijęs su vasaros saulėgrįža, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Joninių tradicijos, apeigos, dainos siejamos su žmogaus laime, sveikata, sėkme, žolynų magija. Jų metu pinami lauko gėlių vainikai, pagerbiama saulė, prausiamasi ryto rasa, šaltinių vandeniu, deginamas laužas, menamos mįslės, sekamos sakmės ir kt. „Volungėlės“ Joninių (Rasų) šventė vyko birželio 23 d.(trečiadienį).
2020 m.
Mes sekėme oro prognozes ir tikėjomės, kad 11 val. lietus nustos lyti. Belaukdami grupėse pynėm apyrankes, piešėm vainikus, kartojom dainas, žaidėm gėlių žaidimus... Taip ir buvo — nustojo lyti, Rasų (Joninių) šventė darželio kieme įvyko: mergaitės šoko su vainikais, dainavom saulės ir rasų dainas, laistėmės vandeniu, pagerbėm Joną, lindom per simbolinį tiltą, ieškojom paparčio žiedo, šokom prie laužo.
Renginį vedė mokytojos Vilma ir Rūta.
Vaikų tėveliai ir mokytojos dalyvavo respublikiniame projekte „Joninių vainikas“. Pasigrožėkime pintais Joninių vainikais
2016 m.
Ilgėja dienos, trumpėja naktys, rytais žolynus puošia rasa. Rasų šventę darželyje šventėme birželio 23 dieną įstaigos kieme. Kviečiame pažiūrėti mūsų filmą iš šventės nuotraukų ir muzikos (https://www.youtube.com/watch?v=DYaJ7RMCjVk&feature=youtu.be):
Dalinamės Rasų šventės darželyje aprašymu, kurį PDF formatu galite parsisiųsti čia.
2015 m.
Kadangi 2015 m. birželio 23 diena (kai šventėme šventę) Klaipėdoje buvo lietinga, todėl beveik visus paruoštus ritualus ir siurprizus perkėlėme į patalpas. 2015 m. Rasų (Joninių) šventės Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Volungėlė“ fragmentai https://www.youtube.com/watch?v=QVFf-VXzjGs.
(Paskutinį kartą svetainės puslapis atnaujintas 2022-11-17)